Albert Sounit, Rully Blanc, La Bergerie 2020

599.00 kr.

Albert Sounit, Rully Blanc, La Bergerie 2020

Albert Sounit, Rully Blanc, La Bergerie 2020

Vår utvärdering

Sous la Roche har en blommig bukett med mineraltoner och en fin krispig syra. Vinet är vackert, glansigt och ljust gyllene. Duften kännetecknas av vita blommor och en touch av citrus och aprikos. Skålen är mycket snyggt integrerad i smaken, som slutar med en torr och ren eftersmak och en fin liten fetma.

Om produkten

Tomten "La Bergerie" är en liten "Lieu Dit", belägen på platån strax söder om Château de Rully. Vingården ligger granne med 1:a Cru-vingården "Meix Cadot". Jorden består av kalk och lera. Produktionen är extremt blygsam, eftersom tomtens yta bara är 0,1016 ha! Detta motsvarar ca. 4 fat (ca 1 200 flaskor).

Druvorna är handplockade och vinet genomgår sin alkoholhaltiga och malolaktiska jäsning på franska ekfat (varav 25 % är nya). Vinet lagras på fat i 10 månader, varefter det dekanteras i ståltankar för att sedimentera i ca. 2 månader innan buteljering utan filtrering.

Rully Blanc La Bergerie är vackert ljust gyllene. Mycket delikat och "len" bukett med doft av vita blommor och delikat persika. Diskret mineralitet med mycket fin - nästan krämig frukt. Bra syrabalans och fin fyllighet i eftersmaken.

Serving tips

Anbefalinger